ORASS AUTOMATION
Soğutma Grubu Otomasyonu

Soğutma sistemleri işletmelerde enerji tüketimini arttıran , işletmelerin enerji faturalarını ciddi oranda etkileyen sistemlerdir.
Bu sistemlerin optimizasyonu gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir.
Orass Otomasyon olarak yaptığımız çalışmalarda bu bilgi ve tecrübemizi işletmelere aktarmaya çalışıyoruz.
Özellikle birden çok soğutma grubunun bulunduğu sistemlerde chiller grubu , soğutma kuleleri , pompalarda yapılacak optimizasyon çalışmaları ile ciddi enerji tasarrufları sağlanmaktadır.Çünkü bu sistemlerde kullanılan motorların güç tüketimleri yüksektir.İlk kurulumda maksimum kapasitenin üstünde pompa seçilir.Enerji maliyetleri yüksektir.
Bu çalışmalarda aşağıdaki noktalar kontrol edilerek hem işletme için istenen soğutma ihtiyacı hem de enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

*Soğutma Grubu Kontrolü

*Pompa Kontrolü
*Soğutma Kulesi Kontrolü

Soğutma Grubu Kontrolü ;

Bu çalışmada soğutma grubunun COP değerleri incelenerek bu değerlerin en yüksek olduğu aralıkta çalışması sağlanır.
Soğutma grubu evaparatör ve kondenser devrelerinden geçen su debi değerleri sürekli kontrol edilerek soğutma grubunun maksimum verimde çalışması sağlanır.
Sistemdeki  gruplar arasında eş yaşlanma ; sistemde sürekli aynı cihazın çalışması yerine eş yaşlanma sağlanması cihaz mekanik ömürlerini uzatacaktır.
Farklı kapasitelerde cihazlar olması durumunda ihtiyacı karşılayacak cihazın seçilmesi ; birden çok soğutma grubunun olduğu uygulamalarda cihaz kapasiteleri farklı ve cihaz tipleri farklı ise bu programda ihtiyaca göre cihaz seçimi otomatik olarak yapılır.
Böylece düşük ihtiyaçlarda  enerji tüketimi daha düşük ve bu kapasitedeki COP değeri daha yüksek olan cihaz öncelikli olarak çalışır.

COP (Coefficient of Performance ) Kontrolü;
sistem optimizasyonunda kullanılan en önemli ölçüm değeridir.Böylece soğutma grubunun gerçekten çalışıp yük aldığı kontrol edilmiş olur.Soğutma ihtiyacı olduğunda çalışan cihazın tam yük alması beklenmeden yedek veya ikinci cihazın devreye girmemesi sağlanır.

Pompa Kontrolü ;


Eş Yaşlanma Programı ;
sistemde sürekli aynı cihazın çalışması yerine eş yaşlanma sağlanması pompa mekanik ömürlerini uzatacaktır.

Yedek Pompa Çalışması
; sistem tarafından seçilen pompanın çalışması sırasında arızalanması durumunda yedek pompa otomatik olarak devreye girerek sistemin aksamadan çalışması sağlanır.

Değişken Debili Sistemlerde ;
pompaların frekans konvertoru ile çalıştırılması ve istenen soğutma debisi ihtiyacına göre pompaların sistemi beslemesi.Frekans konvertorü özellikle fazladan boyutlandırılmış sistemlerde pompa hızının %20
düşürülmesi enerji tasarrufunda %51 gibi ciddi enerji tasarrufuna neden olur.
Örneğin 132 KW bir pompa 1500 rpm le dönerken devir sayısı 1200 rpm değerine düşürüldüğünde enerji tüketimi 67,5 KW değerine düşer. KW = 132 / (1500/1200)^3

Soğutma Kulesi Kontrolü;

Yüksek kapasiteli sogutma gruplarında soğutma kuleleri ile kondenser devresinde gazın soğuması sağlanır.
Kule Çıkış Suyu Sıcaklık Kontrolü , istenen sıcaklık değerinin sağlanması soğutma grubunun verimini etkiler.Chillerin kondenser devresinden giren suyun sıcaklığı sogutma grubu verimini etkileyecektir.Bu yüzden kule fanları kontrol edilerek kule devresi çıkış sıcaklığının hem istenen değerde hem de stabil olması sağlanır.
Ana Sayfa  |  Kurumsal  | Çözüm Ortaklarımız  |  Markalarımız  |  Haberler  |  İnsan Kaynakları  |  İletişim
ORASS Otomasyon © 2005 Site By: GD